SEO – На кого му пука?!
(Аз! АЗ! Аз го правя!!)
Надценено ли е SEO? Наистина ли ще помогне за представянето на сайта или е просто трик за въртене на пари от онези досадни дигитални мускетари (маркетолози, имам предвид търговци!)
Това е продължаващ дебат.
Защо да се занимавате със SEO? Наистина ли си заслужава целия труд и усилия? Питаме и blogche.net и продължаваме.
Честно казано, вероятно зависи кого питате. Някои експерти казват, че SEO е мъртво и погребано; че това е безполезна, неблагодарна задача, която така или иначе не дава измерими резултати.
Трябва да не се съглася… (Сигурен съм, че това не е голяма изненада за вас…)
Вече има толкова много блогове и доклади, които се фокусират върху това как най-добре да подходим към SEO; Пълният списък на факторите за класиране на Google от backlinko.com до всички отлични блогове на moz.com относно възприеманите най-добри SEO практики. Целта ми не е да информирам за постоянно променящия се списък с тях. Целта ми е да посъветвам колко е важно да се прилагат поне някои от тях.
Срещал съм безброй организации, където единственият фокус при изграждането или мигрирането към техния красив нов сайт е бил точно върху това; създаване на привлекателен, удобен за потребителя сайт, който се харесва на тяхната аудитория и показва тяхната марка. Но дали това наистина е достатъчно? Една организация може да има най-скъпия, най-ослепителния сайт, който можете да си представите, но за какво да го използвате, ако не е видим за целевата аудитория.
Без посетители на вашия сайт няма да постигнете величие; това е дълго и кратко.
И така, как се стига до върха на планината?
Има толкова много начини и толкова много методи, които са възможни за вас, че това наистина се превръща в значително минно поле от хаос! Това, което е от решаващо значение, е да не опитвате мръсните техники на черни шапки на „лошите“ SEO-търсачи; манипулиране на начина, по който търсачките възприемат уместността на дадена уеб страница – неодобрена практика, която въпреки това може да повиши класирането на страница в страница с резултати от търсачката, напр. препълване с ключови думи, автоматизиране на съдържанието, манипулиране на връзки и др.
За да останете бели, помнете коя е вашата аудитория и се съсредоточете върху това. Google искат да осигурят възможно най-доброто изживяване за своите потребители. Тяхната цел е да представят подходящи сайтове със силно присъствие на своите посетители; за да се гарантира, че им се предлага само съдържание, което е специфично за тяхната заявка за търсене.
Не е лесно.
По времето, когато бях SEO консултант, съм попадал на организации, които буквално нямат представа колко е важно сайтът им да се класира добре.
Защо не бихте искали вашият сайт да се показва на страница 1 от SERPs, представяйки се не само на познатите ви висококачествени потребители с висока реализация, но и на тези, които никога не са чували за вас, но които потенциално са… перфектно!? Колкото и страшно да изглежда, дигиталното все още играе втора цигулка в много бизнеси, където приоритетът се дава на офлайн продажбите; чрез предаване от уста на уста, препоръки, студени обаждания и така нататък и така нататък. Тези методи може да са достатъчни за известно време, но ако дългосрочната цел е разширяване, тогава трябва да достигнете до публика, която е огромна по своя брой и неограничена по своите възможности.
За да ви дам някаква представа откъде да започнете (но да е кратко и сладко, за да не ви изплаши веднага!), ето няколко малки насоки, които трябва да вземете предвид… За да разгледате в свободното си време…;
- Когато проектирате сайта си, помислете за структурата и оформлението на страниците си по начин, който е както удобен за потребителя, така и по начин, който позволява на вашите най-мощни ключови думи, стимулиращи трафика, да се класират страхотно! Вашите заглавия на страници, вашите заглавни тагове и вашите мета описания трябва да бъдат насочени към тези ключови думи и съдържанието ви трябва да бъде изчерпателно, информативно и изключително подходящо. Извършете проучване на ключови думи. Разберете вашите потребители!
- Разберете кои са вашите ключови ключови думи за стимулиране на трафик и кои теми представляват реална възможност, т.е. минали ключови думи с голям обем, които са имали висока степен на отпадане (тъй като страниците не са достатъчно подходящи!)
- Обмислете техническите аспекти на вашите страници. Уверете се, че имате XML Sitemap и Robots.txt файлове. Вашият сайт удобен ли е за мобилни устройства? След актуализацията на алгоритъма на Google на 21 април 2015 г. Google започна да дава приоритет на уебсайтове, които се показват добре на смартфони и други мобилни устройства. Актуализацията означаваше, че удобните за мобилни устройства страници получиха по-високо класиране в резултатите от мобилно търсене.
- Дайте връзки. Моля, дайте линкове! Свържете се към други организации, свържете се вътрешно към вашите собствени страници и най-важното от всичко, проследете връзките и споменаванията на вашия сайт от външни сайтове. Ако някой говори за вас, накарайте го да се свърже с вас! Харесва ми да използвам онлайн инструмент, наречен Ahrefs, който ви предоставя списък с всички сайтове, които ви споменават, но не ви свързват. Потенциалът на тези връзки може да е значителен – не ги подценявайте!
Няма причина да не можете да стигнете до върха на тази планина. Ако сте щастливи просто да гледате на постиженията, които са го постигнали, така да бъде, но не се отказвайте, без дори да опитате. Къде е забавлението в това?!